Halı yıkatmanın önemi oldukça geniş bir yelpaze içerisinde değerlendirilmektedir. Halının içerisinde biriken toz ve kirler pek çok hastalığa neden olmaktadır. Bunun için evdeki halıların düzenli olarak yıkatılması gerekmektedir.

Özellikle çocuklu evlerde halı bakımı özenli olmalıdır. Çocuk üzerinde oluşan pek çok alerjinin sebebi halılardan kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalar dahilinde insanlar üzerinden dökülen ölü deriler halının içerisinde birikmektedir. Bu ölü deriler halı içerisinde birikerek çeşitli mikrop ve bakteri üremesine neden olmaktadır.
 
Halı yıkatmanın önemi ve faydaları için pek çok hastalıktan korunmak isteyen kişiler düzenli olarak halı yıkatma işlemini yapması önerilmektedir. Pencerelerden gelen is ve tozlar da ilk olarak halılara nüfus etmektedir.

Evin içerisinde ayakkabı ile dolaşan insanlar için dışarının pisliği ve kiri evin içerisine çok kolay girebilmektedir. Halılardan bulaşan hastalıkları önlemek için halının düzenli olarak yıkatılması gerekmektedir. Halı yıkatmanın öneminden bir diğeri ise evin temizliğini sağlıyor olmasıdır. Halının temiz olduğu evler de temiz bir his uyandırmaktadır.
 
Halı Yıkama İşlemi Nasıl Yapılır?
 
Halı yıkama ve yıkatma işlemi kullanılan ürünlere göre değişmektedir. Halı yıkama merkezleri halıyı özenle yıkayarak temiz bir halde teslim etmektedir. Özellikle kullanılan ürünlerin özel halı şampuanları olması halının yıpranmasını engellemektedir. Halı yıkatma işlemi ilk olarak çeşitli mikrop kıran şampuanlar ile yapılmaktadır.
 
Daha sonra halının içerisine kadar yerleşmiş olan kir ve lekeleri halıda uzaklaştıracak özel deterjanlar kullanılır. Bol su ile yıkanan halılar ilk alınmış gibi tertemiz olarak teslim edilmektedir. Evin içerisinde alerji ve mikrop üremesini engelleyen temiz halılar aynı zamanda eve ferah bir koku yayarak evin temiz gözükmesini sağlamaktadır. Yıkanan halılar yerler temizlenip silindikten sonra serilmelidir. Böylelikle halıların kirlenme süresi de uzamış olur. Halı yıkatma işlemi iki ayda bir yapılması önerilmektedir.

Yorumlar (0)

Yorum yaz